Piktžolių atsparumas herbicidams - Bayer Crop Science

Piktžolių atsparumas herbicidams


Maždaug 30 000 rūšių piktžolių visame pasaulyje nuolatos konkuruoja su kultūriniais augalais dėl maisto medžiagų, saulės šviesos, erdvės bei vandens. Tai kaskart turi neigiamos įtakos derliaus kiekybei ir kokybei. Be to, herbicidams atsparių piktžolių skaičius taip pat sparčiai auga. Tačiau piktžolių rezistentiškumo problemą galima suvaldyti. Būtent šiam tikslui „Bayer“ vykdo globalią Integruotos piktžolių kontrolės programą (ang. Integrated Weed Management), kurios tikslas suprasti piktžolių rezistentiškumo problemą ir pasiūlyti jos sprendimo būdus.


Kodėl vystosi herbicidams atsparios piktžolės?

Kiekvienoje piktžolių populiacijoje egzistuoja natūrali augalų genetinė įvairovė. Šią įvairovę skatina ir natūraliai susiformuojančios mutacijos, atsirandančios, pavyzdžiui dėl kosminės radiacijos ar augalo DNR atkūrimo proceso. Be to, neretai dirbamame lauke per sezoną subręsta kelios piktžolių kartos ir herbicidai panaudojami kelis kartus. Panaudojus atitinkamo poveikio mechanizmo herbicidą visuomet išlieka tikimybė, kad kai kurios piktžolės išgyvens ir subrandins sėklas, suformuos šakniastiebius ar kitus vegetatyvinio dauginimosi darinius. Jei tuo pačiu veikimo mechanizmu pasižymintis herbicidas naudojamas pakartotinai nenaudojant kitų piktžolių naikinimo priemonių, atsparumo susiformavimo rizika žymiai padidėja. Taip rezistentiškumu pasižyminčios piktžolės gali netrukus išplisti visame lauke.



2016 m. gruodžio 19 d. 67 valstybėse atlikti bandymai parodė, kad iš 1000 dažniausiai sutinkamų ir labiausiai kenkiančių piktžolių rūšių 252 tapo atsparios 23 iš 26 žinomų herbicidų veikimo mechanizmų. Ši problema nustatyta daugiau nei 90 skirtingų pasėlių. Be to, artimiausiu metu nėra tikimasi atrasti jokių veikliųjų medžiagų, pasižyminčių nauju veikimo mechanizmu ir efektyviu piktžolių naikinimu.


Kodėl piktžolių rezistentiškumas yra svarbi problema?

Pagrindinės pasaulinės tendencijos, dėl kurių metas imti kovoti su piktžolių rezistentiškumu herbicidams:

  • Piktžolės vis smarkiau konkuruoja su kultūriniais augalais dėl vandens, šviesos ir maisto medžiagų.
  • Veiklių medžiagų registravimo procesas darosi itin sudėtingas ir patiekti į rinką cheminius sprendimus darosi vis sudėtingiau.
  • Visuomenė reikalauja tvaresnių ūkininkavimo praktikų.

Kol kas nėra tikėtina, jog artimoje ateityje bus sukurta nauju veikimo mechanizmu pasižyminčių herbicidų ar technologijų. Todėl labai svarbu išsaugoti šiuo metu egzistuojančių produktų veiksmingumą. Dėl to „Bayer“ skatina ūkininkus išlaikyti herbicidų technologijas efektyvias ir taip apsisaugoti ateityje.




Kaip vystosi piktžolių atsparumas ?



Faktiniam atsparumo vystymuisi įtakos turi atitinkama piktžolės rūšis ir pasėlių auginimo sistema.

„Bayer“ nėra vienintelė daug dėmesio piktžolių atsparumo klausimams skirianti gyvosios gamtos mokslų bendrovė. Agrochemijos pramonės atstovų įkurtas pasaulinis Kovos su atsparumu herbicidams komitetas (KAHK) yra tarptautinis subjektas, kuris, remdamas pastangas kovoti su herbicidams atspariomis piktžolėmis, padeda visame pasaulyje išsaugoti pasėlių derlių ir kokybę.


Kaip geriausia valdyti piktžoles


Sezono pabaigoje piktžolių sėklos sugrįžta į dirvą, o vėliau išauga ir vėl varžosi su pasėliais. Siekiant sumažinti piktžolių sėklų banką būtina įdiegti atitinkamas jų valdymo taktikas. Žemiau pateikiame kelis jų pavyzdžius:

  • sėjomainos, sutrikdančios atitinkamų piktžolių pusiausvyrą, taikymas (pavyzdžiui, pavasarį ir rudenį sėjamų augalų derinimas),
  • dirvos valdymo metodų, padedančių sumažinti piktžolių sėklų banką, taikymas (pavyzdžiui, išankstinis sėklų guoliaviečių suformavimas, arimas arba gilus dirvos arimas),
  • piktžolių sėklų kontrolės metodų taikymas derliaus nuėmimo metu (pavyzdžiui, mechaninio ir kultūrinio pobūdžio praktikos, padedančios surinkti ir sunaikinti piktžolių sėklas neleidžiant joms papildyti sėklų banko).

Kaip ūkininkai išsaugo produktyvumą

„Bayer Forward Farms“ ūkiai yra puikus pavyzdys, iliustruojantis tai, kaip tvari žemdirbystė yra praktikuojama Europoje. Šie ūkiai priklauso besiplečiančiam nepriklausomų privatiems subjektams priklausančių ūkių, kurie buvo parinkti atsižvelgiant į juose naudojamas augalų auginimo sistemas, vietą ir pasiryžimą palaikyti biologinę įvairovę, tinklui. Viename iš šių „Forward Farms“ ūkių, t. y. Berndo Oligso (orig. Bernd Olligs) „Damianshof“, esančiame Vokietijoje, greta Romenskircheno (orig. Rommerskirchen), jau kelias kartas yra praktikuojami tvaraus piktžolių valdymo metodai. Daugiau apie Berndo Oligso taikomus piktžolių valdymo metodus galite sužinoti čia.