Varpų septoriozė

Varpų septoriozė

Angl. Glume blotch, Stagonospora glume blotch

Lot. Phaeosphaeria nodorum


Varpų septoriozės požymiai


Pažeidžia žieminius ir vasarinius kviečius, žieminius ir vasarinius kvietrugius. Vyraujant šiltiems ir drėgniems orams, kviečių ar kvietrugių pasėliuose pradeda plisti varpų septoriozė. Ligos sukėlėjo sporas platina lietus ir vėjas. Nuo sergančių lapų ar varpų jos patenka ant sveikų varpų. Ant varpažvynių viršūnėlių pasimato pilkšvai rusvas ar pilkas. Dėmės didėdamos susilieja, varpa tampa tamsiai ruda. Senstančių dėmių paviršiuje susiformuoja tamsūs maži taškeliai - piknidžiai su piknosporomis, kurie yra labai svarbus varpų septoriozės požymis. S. nodorum piknidžius ant varpažvynių plika akimi pastebėti lengviau nei ant lapų. Gausiai išplitusi liga apima ir akuotus. Ant jų matosi ligai būdingi rudi ar žali dryžiai. Išplitus varpų septoriozei, pažeidžiami visi pasėlio augalai, kai tuo tarpu kitos ligos gali pažesti pavienių augalų varpas arba liga gali plisti židiniais.


Grybas žiemoja piknosporomis, askosporomis arba grybiena augalų liekanose, želmenyse ar ant sudygusių grūdų pabirų ir apkrėstose sėklose.


Palankios sąlygos varpų septoriozei plisti

Vyraujantys lietingi, su liūtimis orai, pasėlyje nuolat besilaikanti drėgmė yra labai svarbūs veiksniai varpų septoriozės plitimui. Optimali oro temperatūra yra apie +20-25°C. Ligos rizika labai padidėja atsėliuojant kviečius ar kvietrugius, taikant supaprastintą žemės dirbimą, sėjant į ražienas, kai yra atsėliuojama. Užkratas gali būti pernešamas iš šalia esančių ligotų javų laukų.


Apsauga

Auginti varpų septoriozei atsparių veislių javus. Vengti atsėliavimo ir supaprastinto žemės dirbimo bei sėjos į ražienas atsėliuojant. Purškiant fungicidais nuo lapų septoriozės iki javų plaukėjimo, augalai iš dalies apsaugomi ir nuo varpų septoriozės. Nupurškus fungicidais javų plaukėjimo - žydėjimo metu, nuo varpų septoriozės apsaugoma efektyviausi.


Šaltinis: Brazauskienė I. ir Semaškienė R. „Lauko augalų ligos ir kenkėjai“. Lietuvos žemdirbystės institutas, 2006.