Juostuotoji dryžligė

Juostuotoji dryžligė

Angl. Barley stripe
Lot. Drechslera graminea (Helminthosporium gramineum), Pyrenophora graminea


Juostuotosios dryžligės požymiai


Pažeidžia žieminius ir vasarinius miežius. Liga pažeidžia miežių daigų ir suaugusių augalų lapus, grūdus. Tai su sėkla plintanti liga. Grybas išgyvena grybienos pavidalu grūdo paviršiuje. Užsikrečiama juostuotąja dryžlige dygimo metu nuo koleoptilės prasikalimo iš sėklos iki daigas išlenda į dirvos paviršių. Grybas sistemiškai plinta į intensyviai augančias augalo dalis. Pirmi ligos požymiai gali būti matomi jau ant pirmo, antro ar trečio daigo lapelio ir vėliau išplisti ant kitų lapų. Ant naujai pasirodžiusių lapų pasimato geltonas dryžis, dažniausiai ant lapamakštės ar lapo pagrindo. Šis dryžis palaipsniui ištįsta per visą lapo ilgį ir lapo audiniai toje vietoje greitai žūsta. Dryžiai palaipsniui susilieja ir lapas tose vietose sudžiūsta. Žuvus audiniams, atsiranda įtrūkimų. Ligoti augalai yra skurdūs. Plaukėjimo metu viršutinis lapas dažnai būna rausvas. Smarkiai ligos pažeisti augalai gali neišplaukėti arba išplaukėjusios varpos gali būti deformuotos. Grūdai tokiose varpose yra neišsivystę arba labai susiraukšlėję, parudavę. Plaukėjimo metu, vyraujant drėgniems orams, ligos pažeistose vietose formuojasi konidijos. Vėjas jas nubloškia ant artimiausių varpų. Čia jos sudygsta, grybiena auga grūdo paviršiuje, į gemalą nepatenka. Grūdai užsikrečia nuo plaukėjimo iki vaškinės brandos pabaigos, tačiau intensyviausiai pieninės brandos pradžioje.



Palankios sąlygos juostuotajai dryžligei plisti

Kai dygimo metu vyrauja drėgni ir vėsūs orai, augalo jautrumas juostuotajai dryžligei padidėja. Daigai labiausiai užsikrečia, kai dirvos temperatūra yra apie +12°C ir yra vidutinio drėgnumo. Grūdų užsikrėtimui nuo lapų (nuo grūdo užsimezgimo iki kietosios brandos) palanku aukšta santykinė oro drėgmė, o oro temperatūra gali kisti nuo +10 iki +30°C. Liga ypač gali išplisti sėjant nebeicuotą, jautrių ligai veislių sėklą.


Apsauga

Pagrindinė apsauga nuo juostuotosios dryžligės - neužkrėstos D. graminea sėklos naudojimas. Užkrėsta sėkla beicuojama. Norint sumažinti nepalankių sąlygų įtaką dygimo metu, reikia sėti optimaliais terminais į gerai paruoštą dirvą. Auginti atsparesnių veislių miežius.


Šaltinis: Brazauskienė I. ir Semaškienė R. „Lauko augalų ligos ir kenkėjai“. Lietuvos žemdirbystės institutas, 2006.